ساس تختخواب (Bed Bug) و راه های مبارزه با آنها

محتوای جدول

ساس نر و ماده

ساس تختخواب(Bed Bug) و راه های مبارزه با آن‌ها (از جمله سمپاشی ساس)

دو گونه ساس تختخواب روی بدن انسان تغذیه می کنند:

ساس تختخواب معمولی (سیمکس لکتولاریس) که در بیشتر مناطق دنیا دیده می شود و ساس تختخواب گرمسیری که عمدتا در مناطق گرمسیر(سیمکس همیپتروس) وجود دارد. ساس ها در تعداد زیاد شدیدا آزار دهنده هستند. این حشرات در شرایط سکونت نامناسب رایج تر هستند.

ساس نر و ماده
ساس های تختخواب

بیولوژی:

ساس های تختخواب بدنی مسطح، تخم مرغی شکل و بدون بال داشته و حدود 4 – 7 میلیمتر طول دارند. رنگ بن آن ها قرمز- قهوه ای روشن است و پس از خونخواری متورم شده و قهوه ای تیره می شود. چرخه زندگی آن ها 3 مر حله دارد: تخم، نمف و بالغ
تخم ها سفید و طول آن ها نزدیک به 1 میلی متر است. نمف ها شبیه بالغین بوده با این تفاوت که از آنها کوچکتر هستند. زمان لازم برای تکمیل یک چرخه زندگی از مر حله تخم تا بلوغ، بسته به درجه حرارت و دسترسی به غذا از 6 هفته تا چند ماه متغییر است. اگر به انسان دسترسی نداشته باشد از موش، رات ها و دیگر پستانداران و پرندگان اهلی نیز خونخواری می کنند. زمان تغذیه ساس های بالغ 10-15 دقیقه است که این زمان در نمف ها کمتر بوده و هر 3 روز یک بار تکرار می شود. در طول روز ساس های تختخواب در محل های خشک و تاریک تختخواب ها، تشک و شکاف های دیوار و کف اتاق و اثاثیه منزل مخفی می شوند. همچنین ممکن است در پشت قاب عکس و کاغذ دیواری نیز مشاهده شوندکه از این مخفیگاه به عنوان محل تکثیر و تولید مثل نیز استفاده می کننددر آب و هوای گرم ساس های تختخواب معمولا در اتاق خواب ها به وفور یافت می شود، و در آب هوای سرد اتاق خواب ها ی گرم را ترجیح می دهند. بالغ ها ممکن است چند سال بدون غذا زنده بمانند.

دوره های تخم – نمف- بالغ در ساس تختخواب

پراکندگی:

ساس های تختخواب به علت نداشتن بال فقط مسافت های کوتاه را طی می کنند. در ساختمان های کهنه و قدیمی که برای این حشرات سوراخ ها و مخفیگاه های متاسبی دارند، آن ها از یک اتاق خواب به اتاق خواب دیگر می روند. انتقال ساس ها از یک خانه به خانه دیگر به طور معمول از طریق اثاثیه دست دوم، وسایل خواب و گاهی لباس ها صورت می گیرد.

اهمیت پزشکی:

به طور کلی ان حشرات به دلیل گزش دردناک برای انسان آزار دهنده هستند. برخی از مردم به ویژه افرادی که به مدت طولانی در معرض تغذیه این حشرات بوده اند، در برابر گزش آن ها واکنش کمتری نشان داده یا هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند. واکنش خفیف در افراد به شکل لکه های قرمز، حتی بدون خارش ظاهر می شود.
افرادی که در گذشته در معرض گزش ساس نبوده اند، ممکن است از التهاب موضعی، خارش شدید و خوابی درشب صدمه ببینند. گزش ممکن است یک تورم سفیدرنگ و سفت در پوست ایجاد کند که اغلب به خونریزی منجر می شود. خراش ناشی از خارش محل گزش ممکن است باعث ایجاد عفونت ثانویه شود.
در خانه های بسیار آلوده افراد ممکن است بیش از حد در شب گزیده شوند که در این بین کودکان به علت از دست دادن خون دچار کم خونی خفیف می شوند. ساس ها به عنوان ناقلین احتمالی بیماری های خونی مانند هپاتیت B نیز هستند.

ساس تختخواب و خونخواری
جای خونخوارس ساس
ساس تختخواب و نحوه خونخواری

اقدامات کنترلی:

درصورت تحریک ساس های تختخواب می توانند به سرعت حرکت کنند و هنگام گزش وجود آن ها به آسانی قابل تشخیص نیست. ممکن است بعضی افراد از گزش های متعدد شبانه خود توسط ساس ها آگاه نشوند. بنابراین روش های مبارزه فقط باید در مکان هایی که علائم کافی از وجود این حشره در دسترس است اجرا شود.

ساس تختخواب
ساس تختخواب و مبارزه

1- تشخیص:

میتوان آلودگی به این حشرات را از طریق بررسی مخفیگاه های احتمالی جهت مشا هده ی ساس های زنده، پوسته های رها شدهی نمف، تخم و مدفوع مشخص کرد. مدفوع ساس ممکن است به صورت لکه های کوچک سیاه یا قهوه ای تیره روی ملافه ها، دیوار ها و کاغذ دیواری قابل مشاهده باشد. ممکن است خانه هایی که آلودگی شدیدی به این حشرات داشته باشند بوی ناخوشایندی نیز داشته باشند.

سمپاشی و مبارزه با ساس

2- دور کننده ها:

دیت و دیگر دور کننده های حشرات علیه ساس های تختخواب نیز موثر هستند. می توان گفت از این دور کننده ها در مواردی که مسافران مجبور به خوابیدن در خانه های آلوده به حشرات هستند استفاده کرد. متاسفانه خاصیت این دور کننده ها در تمام شب روی پوست باقی نمی ماند. تدخین کننده های کویل های ضد پشه نیز تا حدودی انسان را در برابر این حشرات محافظت می کند.

3- روش های ساده خانگی:

ممکن است درهر خانه ای ساس های تختخواب به تعداد کم دیده شوند، به ویژه زمانی که از اثاثیه و وسایل خواب دست دوم استفاده می شود. آلودگی خفیف و ناچیز را می توان با تمییز کردن دقیق وسایل آلوده، ریختن آب جوش روی وسایل و یا قرار دادن آن ها در معرض آفتاب برطرف کرد.

4- مه پاش های یک جا رهش:

این وسیله شبیه قوطی آئروسل است، اما طوری طراحی شده که محتویات قوطی با یک رها سازی کلی و یک جا از دریچه مخصوص خارج می شود. مه ایجاد شده ذرات نسبتا درشتی دارد که نمی تواند به درزها و شکاف های دیوار نفوذ کند. قوطی های حاوی ترکیبی از حشره کش و نفت سفید به دلیل احتمال خطر انفجار نباید جهت مه پاشی استفاده شود.

5- پشه بند های آغشته به سم:

پشه بندهای آغشته به یک حشره کش پیروتیروئیدی پایدار در دور کردن یا کشتن ساس های تختخواب موثر هستند. این پشه بند ها به طور فزاینده ای در مبارزه با مالاریا استفده می شوند. گزارش های مربوط به فواید جنبی این پشه بندها در مقابله با آلودگی به ساس های تختخواب و شپش سر، باعث استفاده مردم از این پشه بند ها در محیط های آلوده به ساس های تختخواب می شوند.

6- مولدهای دود:

مولد های دود که به صورت تجاری قابل دسترسی هستند، معمولا حاوی حشره کش پیروتیروئیدی بوده و برای دود دادن فضای داخل خانه استفاده می شوند به مدت 3-15 دقیقه می سوزند و فقط یک بار قابل استفاده هستند.
مولد های دود همیشه خوب عمل نمی کنند و ممکن است بدون اینکه به درز های عمیق نفوذ کنند بر سطوح افقی نشت کنند. این مواد اثر زودگذر داشته و قادر به جلوگیری از آلودگی مجدد از خانه های همسایه و محل های آلوده نیستند. به طور کلی این روش در جاهایی که نیاز به اقدام ضربتی دارد، انجام می شود.

7- حشره کش های ابقایی (سمپاشی ساس):

خانه هایی ( سایر اماکن…) که به شدت آلوده به ساس تختخواب هستند به استفاده از یک حشره کش ابقایی پایدار نیاز دارند. به طور معمول یک بار استفاده از این روش برای حذف و از بین برددن ساس های تختخواب کافی است، اما اگر آلودگی ادامه یابد مبارزه ی مجدد باید در فاصله بیش از دو هفته اجرا شود. در بسیاری از کشور ها مقاومت ساس های تختخواب نسبت به DDT، لیندین و دیالدرین متداول است. حشره کش انتخابی برای ساس در درجه اول باید برای جمعیت هدف یک حشره موثر باشد. سمپاشی ابقایی (سم پاشی ساس) با یک سمپاش دستی انجام میشود. باید به تشک ها، اثاثیه، درز دیوارها و کف ها توجه ویژه ای داشت. به طور معمول، میزان مصرف حشره کش در سطوح غیر جاذب 1 لیتر برای هر 50 متر مربع و در سطوح جاذب مانند دیوارهای خشتی این مقدار 5 لیتر یا بیشتر برای هر 50 متر مربع است. در مناطق گرمسیری مرطوب باید صبح سمپاشی شوند تا در هنگام عصر خشک شده و قابل سکونت باشند. برای جلوگیری از خیس شدن تشک و وسایل خواب، سمپاشی باید توسط کارگر سمپاش دوره دیده به دقت انجام شود و پس از آن باید به طور کامل در هوای آزاد خشک شوند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از خیس شدن تشک و وسایل خواب از گردپاش های دستی محتوی پودر حشره کش برای گردپاشی استفاده کرد. وسایل کودکان نباید با حشره کش های ابقایی سمپاشی شوند، اما با یک حشره کش کم دوام تر می توان این وسایل را سمپاشی کرد.

سمپاشی ساس  تهران- سمپاشی ساس مشهد- سمپاشی ساس کرج- سمپاشی ساس رشت- سمپاشی ساس مازندران- سمپاشی ساس خراسان- سمپاشی ساس شیراز- سمپاشی ساس فارس- سمپاشی فارس اهواز- سمپاشی ساس بوشهر- سمپاشی ساس بندرعباس- سمپاشی ساس هرمزگان- سمپاشی ساس کیش- سمپاشی ساس تمام نقاط ایران

سم پاشی ساس
سمپاشی ساس تهران- سمپاشی ساس مشهد-سمپاشی ساس بوشهر-سمپاشی تضمینی ساس مشهد- سمپاشی ساس جاسک- سمپاشی ساس کرج- سمپاشی ساس هرمزگان- سمپاشی ساس بندرعباس- سمپاشی ساس اهواز- سم پاشی ساس شیراز- سم پاشی ساس فارس- سم پاشی ساس کیش- سم پاشی ساس تمام ایران- سم پاشی ساس کشتی چابهار- سم پاشی ساس کشتی هرمزگان- سم پاشی ساس کشتی جاسک- سم پاشی ساس کشتی

 

 

 

مقالات تخصصی