موریانه‌ها و راه‌های مبارزه با آن‌ها

موریانه و راه های از بین بردن آن

حشرات بالدار یا بی بال نسبتا کوچکی هستند. پهلوی سینه موریانه های بالدار که قهو های رنگ است دو جفت بال طویل و باریک قرار دارد
موریانه های بی بال ظاهرا شبیه مورچه ها هستند ولی رنگ آن ها سفید و کمر آنها مانند مورچه هاباریک نیست(سر- سینه- شکم= حدفاصل بین سینه و شکم باریک نیست). در مناطق گرم فراوان هستند و خسارات زیادی به لوازم چوبی، لباس ها و کاغذ و غیره وارد می کنند. بیش از دو هزار گونه در جهان شناخته شده که تعداد معدودی از آن ها در ایران زندگی می کنند.
قطعات دهانی آن ها از نوع ساینده و شبیه به ملخ ها است بعضی داخل ریشه درختان و علوفه می شوند ولی غالبا به جوب و الوار صدمه می زنند. زندگی آن‌ها به صورت اجتماعی است که اشکال مختلف کارگر، سرباز، نر و ماده در داخل هر لانه وظایف مخصوصی به عهده دارند کارگر ها یا موریانه های بی بال معمولی که خسارت آن ها به خوبی مشهود می گردد وظیفه جمع آوری غذا ، نکهداری لانه و تغذیه سایر فرم های موریانه را به عهده دارند کارگر ها بعد از تغذیه از چوب و کاغذ را نیمه هضم نموده و به سریاز ها و فرم های جنسی می خورانند.

تغذیه ان ها به وسیله قی کردن از دهان یا اخراج غذا به صورت قرص هایی از راه مخرج است. نظر به اینکه چوب و کاغذ در دستگاه گوارشی موریانه ها به راحتی هضم نمی شود تعداد زیادی تک یاخته به صورت هم زیستی در روده آنها به هضم غذا کمک می کنند
فقط ناحیه سر آن‌هامحکم است و بقیه قسمت های بدن آن ها معمولا نرم می باشد. سر باز ها دارای سر مستطیل یا مثلثی شکل و آرواره های قوی هستند. بالدار ها و فرم های جنسی چشم های مرکب دارند ولی سایر فرم ها بعلت زندگی در خاک و تونل های زیرزمینی فاقد چشم هستند.

در خوزستان و مناطق گرمسیر موریانه های بالدار معمولا در ماههای اسفند و فروردین از لانه خارج می شوند. خروج موریانه های بالدار در هوای آرام و بعد از بارندگی معمولا در اوایل غروب صورت می گیرد موریانه های بالدار نمی توانند خوب پرواز کنند و پس از پرواز کوتاهی که از چند صدمتر تجاوز نمی کند به زمین می افتند.
بعضی هابهتر پرواز می کنند و شبه ها به طرف چراغ ها جلب می گردند. بال موریانه ها فقط یک یا دو رگبال قوی و مشخص دارد بقیه رگبال ها معمولا ضعیف و نامشخص هستند بال ها معمولا پس از انجام پرواز کوتاه موریانه از نزدیکی سینه قطع می شوند.
کلنی موریانه ها برعکس مورچه و زنبور، تعداد مساوی نر و ماده بالدار تولید می نماید. در داخل کلنی ملکه و شاه هر دو با هم زندگی می کنند در فواصل معین داخل کلنی فرم موریانه ها جنسی بالدار تولید میشود که پس از پرواز کوتاه و جفت گیری باعث انتشار آلودگی موریانه زدگی می شوند کلنی جدیدآن‌ها در اثر جفت گیری بین نر و ماده داخل گودالی روی زمین تاسیس می شود.
شاه و ملکه این موجودات زندگی طولانی دارند و در برخی از گونه ها ملکه تا ۵۰ سال به فغالیت خود می نتولید مثل خود را ادامه میدهد. جفت گیری شاه و ملکه در تمام دوره ی زندگی ادامه پیدا می کند و بر طول و حجم ماده مرتبا افزوده می گردد. جمعیت یک کلنی بر حسب گونه آن بین سد تا یک میلیون است.

جمعیت هر کلنی عمدتا از کارگر ها تشکیل شده کارگر ها از شاه و ملکه پذیرایی می کنند کارگر ها تخم های ملکه را جابجا کرده و به نوزادانش غذا می دهند و وقتی جمعیت لانه زیاد شد کارگرها برتاسیسات آن می افزایند و نظافت آن را بر عهده می گیرند سرباز ها تقریبا در تمام کلنی گونه های مختلف یافت می شوند. بغض از انواع سرباز ها آرواره های قوی تر و برخی دیگر نوک تیز دارند که روی آن مایع بدبویی برای دفع دشمن ترشح می شود وقتی به عللی شاه . ملکه موریانه ناگهان از بین بروند کارگر ها نوعی را که بال های کوتاهی دارند برای جانشینی آن ها غذا داده . پرورش می دهند.غالب انواع موریانه های ایران دالان هایی داخل چوب تولید کرده باعث پوسیدگی آن می شوند و یا زندگی زیرزمینی دارند.در افریقا و استرالیا بعضی از انواع آن‌ها لانه هایی به شکل ستون هایی عظیم در سطح خاک می سازند . خود در داخل آن زندگی می کنند.
انواع موریانه:

۱- Termitidae: موریانه بیابانی است که ملکه آن در زیر خاک زندگی می کند کارگر ها راهروهای گلی می سازند و برای تغذیه خود را به چوب و ریشه گیاهان می رسانند. سر سرباز برخی از گونه ها مخروطی شکل است(Naustitermes) که از ناحیه ترشحات چسپنده ای برای دفاع در مقابل دشمنان خارجی می شود. کارگر ها از محل لانه راهروهایی به داخل خانه میکشند و از وسایل منزل مانند چوب، فرش، مبل، کتاب و غیره تغذیه می کنند.
۲- Hodotermitidae: در چوب های پوسیده زندگی می کنند طول بدن آن ها زیادتر از Termitidae است و به ۱۲-۱۵ میلیمتر می رسد لانه این موریانه ها در بیشه زارهای مرطوب زیر شاخ و برگ های درحال پوسیدن است

راه های مبارزه(از جمله سم پاشی تضمینی):

۱- پیشگیری
موریانه خاکزی
• دقت تهویه
• * اسفاده از زیر زمین یا ایجاد ساختمان بر روی ستون و پایه
• چلوگیری از مرطوب شدن محیط
• استفاده از موانع مکانیکی مثل قزعات پیش ساخته با قطر مینیمم ۱۵ سانتی متر و فاقد هر گ.نه شیار
• آعشته کردن محل به سموم شیمیایی
• نصب کلاهک در قسمت پایه ساختمان که مانع از بالا امدن موریانه از پایه می شود
• استفاده از سموم خاک خصوصا در ساختمان هایی که از بتون ساخته می شوند و امکان بازبینی وجود ندارد
• پاکسازی محل ساختمان از لانه های موجود و از بین بردن چوب و محصولات چوبی آلوده و ریشه گیاهان
• مقاوم نمودن الوار هایی که به کار بره می شون
موریانه چوب

در شاخه های خشک، الوار بریده در حال خشک شدن، زندگی می کنند
در دسته جات کوچک پرواز میکنند
در ساختمان های جدید هر جا که از الوار ساختمانی یا مبلمان چوبی که دارای شکاف یا بریدگی باشد محل چایگزینی موریانه ها است
تنها راه موثر در ساختمان ها استفاده از مواد موثر ضد موریانه است و همچنین معدوم نمودن وسایل الوده و سوزاندن آنها

۲- بهسازی محیط
• جمع اوری مواد و مصالح چوبی و پاکسازی کامل به طوری که تا عمق ۵۰ سانتی متری خاک ماده ای چوبی در زمین نباشد
• مسدود کردن کلیه شکاف ها با مصالح ساختمانی مستحکم
• ایجاد زهکش های دور کننده رطوبت در اطراف ساختمان جهت کم کردن رطوبت خاک

مبارزه شیمیایی با سم پاشی(سم پاشی تضمینی)

ایجاد سدی از مواد شیمیایی بین کلنی موریانه ها در داخل خاک و ساختمان جهت جلوگیری از نفوذ آنها به ساختمان با استفاده از روشهای زیر:
آغشته سازی خاک با استفاده از حفر گودال
این روش در ساختمان هایی کاربرد دارد که از بناهای اطراف فاصله داشته باشد. روش کار به این صورت می باشد:
– ابتدا گودالی باعرض ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر و عمق آن تا کف فوندانسیون و در ساختمانهای دارای زیر زمین تا ۳۰ سانتیمتر پایین تر از کف زیر زمین احداث می شود.
– در طول گودال سوراخهایی با فاصله ۳۰ سانتیمتر حفر کرده و سم مخصوص توصیه شده برای به داخل این سوراخها تزریق می شود.

سم پاشی تضمینی موریانه

سم پاشی


موریانه

سم پاشی تضمینی


سم پاشی تضمینی
سم پاشی تضمینی تهران- سم پاشی تضمینی کرج- سم پاشی تضمینی موریانه شیراز- سم پاشی تضمینی موریانه فارس- سم پاشی تضمینی موریانه اهواز- سم پاشی تضمینی – سم پاشی تضمینی موریانه مازندران- سم پاشی تضمینی موریانه رشت- سم پاشی تضمینی هرمزگان- سم پاشی تضمینی بندرعباس- سم پاشی تضمینی هرمزگان- سم پاشی تضمینی کرمان

11 پاسخ
 1. سودابه
  سودابه گفته:

  سلام .خسته نباشید .خونه ما حدودا ۵ سال پیش یه دونه موریانه دیدم که اونم فوری از بین بردمش .الان متوجه شدم تا توی کمد دیواریم خیلی موریانه زده .باسم کامن همه جای کمد دیواری رو سم پاشی کردم .الان باید چکار کنم ؟ عصبی شدم .اون لباسای تو کمد اسیب نمیبینه . صبح تا حالا میگم تا خونه رو بفروشیم بریم .به نظرتون چکار کنم ؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام مبارزه با موریانه روش های مختلفی دارد که می توان بر مبنای شرایط موجود توسط کارشناس استفاده گرد فروختن خانه هم از نظر انسانی برای فرد خریدار و هم از نظر شخصی درست نیست میتوان با روش های کارشناسی شده مشکل موریانه را برطرف کرد.

   پاسخ
 2. ....
  .... گفته:

  سلام .خسته نباشید .خونه ما حدودا ۵ سال پیش یه دونه موریانه دیدم که اونم فوری از بین بردمش .الان متوجه شدم تا توی کمد دیواریم خیلی موریانه زده .باسم کامن همه جای کمد دیواری رو سم پاشی کردم .الان باید چکار کنم ؟ عصبی شدم .اون لباسای تو کمد اسیب نمیبینه . صبح تا حالا میگم تا خونه رو بفروشیم بریم .به نظرتون چکار کنم ؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام و برای از بین بردن موریانه روش های متفاوتی هست که براساس شراط موجود می توان تصمیم گیری کرد لطفا جهت اطلاعات بیشتر با کار شناسان ما تماس بگیرید

   پاسخ
 3. شبنم
  شبنم گفته:

  سلام من حدود۳هفته پیش در منزلم یه لونه کاهگلی شکل داخل کمد دیواری دیدم وبهش اهمیت ندادم وخرابش کردم فقط .بعد از ۲هفته اون لونه دوباره بازسازی شده بود خیلی ترسدم ونمیدونستم که اصلا چی هست با کارشناسان محل تماس گرفتم جهت سمپاشی بعد از دیدم فرمودن که موریانه هستش وتازه شروع به کار کرده وکل محل برام سوراخ کردن یه قرص که بهش گاز میگفتن گذاشتن وتمام منزل سمپاشی کردن اما بازم خیالم راحت نیست ایا باز هم امکان بازگشت اونا وجود داره چیکار کنم که دیگه دچار این مشکل نشم منزل من تقریبا طبقه همکفه فقط ۵پله با سطح زمین فاصله داره لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   با سلام
   کنترل موریانه بستگی به کارشناسی مکان و منطقه فغالیت دارد استفاده از سموم گازی علاوه بر منع مصرف بهداشتی در اماکن تنها کاربرد موقتی دارد.

   پاسخ
 4. ندا
  ندا گفته:

  سلام حشره هایی که سفید رنگ هستن مثه دونه برنج داخل کمد دیواری یکی تو باکس کتابهام دیدم یکی هم داخل باکس لباس خیلی نگرانم یعنی چه حشره ای میتونه باشه.وچه راهکاری پیشنهاد میکنید.

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام ممنون میشم با کارشناسان و یا شماره موبایل سایت تماس بگیرید عکس ارسال کنید توضیحات خدمتتون ارائه میشه

   پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام لطفا از حشرات عکس بگیرید و به شماره موبایل سایت ارسال کنید در صورت ممکن تشخیص داده میشه و در غیر اینصورت هماهنگ کنید برای ارسال نمونه با شماره موبایل سایت
   با

   پاسخ
 5. مریم
  مریم گفته:

  سلام من رامسرزندگی میکم متاسفانه داخل میزناهارخوری موریانه افتاده وهمش صدا میده ،چطورازبین ببرمش؟اخه سوراخ نداره چیکارکنم؟..لطفاراهنماییم کنید.مرسب

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *