خارش بدن

مایت ها عامل خارش های پوستی

مایت ها عامل خارش های پوستی

در رده عنکبوتیان سه راسته استیگماتا پروستیگماتا و مزوستیگماتا شامل مایت ها(هیره ها)=mite هستند. هیره ها مانند کنه ها سر، شاخک، بال و چشم مرکب ندارند. قطعات دهانی نیز شامل کلیسر، پالپ و هیپوستوم می باشد. مایت ها یک تا سه مرحله نمفی دارند(پروتونمف-دوتونمف و تریتونمف) در حال حاضر فقط مایت اسکابئی(sarcoptes)  و مایت فولیکول مو(دمودکس) انگل واقعی انسان شناخته شده اند ولی سایر گونه ها مانند چیگر ها و مایت های گردو غبار به دلیل ایجاد خارش شدید یا درماتیت از نظر پزشکی حائز اهمیت هستند.

راسته استیگماتا

در این راسته خانواده سارکوپتیده اهمیت بیشتر و دو خانواده آکاریده و پیرو گلیفیده اهمیت چندانی ندارند

Aخانواده سارکوگتیده:

این خانواده شامل هیره هایی (عامل خارش های پوستی)از جنس سارکوپتس است که عامل مولد گال یا جرب هستند.

۱- از نظر شکل ظاهری، سطح پشتی هیره برجستگی های میخ مانند و چند موی درشت دارد. انتهای جفت پای اول ساقه های کوتاهی به نام پدیسل وجود دارد که به بادکش ختم می شود. سارکوپتس منفذ تنفسی و تراشه ندارد و از طریق مکش هوا از طریق دهان نفس می کشد.

۲- مراحل زندگی اسکابی شامل تخم، لارو، نمف و بالغ است.

a- تخم های خود را در زیر دالان های پیچ درپیچی در زیر پوست مخصوصا قسمت های ظریف و چین خورده می‌گذارند.

b- پس از تفریخ تخمف لارو های شش پا از دالان ها بیرون امده و در سطح پوست قرار می‌گیرند. تعدادی میمیرند عده ای که زنده می مانند گودال هایی ایجاد کرده و در آن تبدیل به نمف می شوند.

c- نمف هشت پا نیز در گودال های روی پوست به بالغ تیدیل میشود سه مرحله نمفی دارند.

d- بالغ هشت پا در گودال پوست باقی می ماند و جفتگیری می کنند.  روی بدن تا دو ماه زنده می مانند و در حالت عادی عمر کوتاهی بین۲ تا ۱۰ روز دارند.

۳- اهمیت پزشکی:

باعث ایجاد گال می‌شوند و ناقل هیچ گونه بیماری نیستند مایت بالغ(هیره) به کمک لبه برنده تیبیا پاهای جلو  و کلیسر لایه سطحی پوست را بریده و در زیر پوست کانال هایپیچ در پیچی ایجاد می کنند و درآن زندگی کرده و تخم گذاری می‌کنند. این حالت باعث ایجاد خارش های شدید، گسترده و طولانی در پوست می شوند.در اثر خارش شدید ممکن است آلودگی ثانویه باکتریاییهم ایجاد شودو

راه اصلی انتقال ساس تماس نزدیک است. برای انتقال مایت از قردی به قرد دیگر تماس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای لازم است.

سمپاشی مایت

گال یا جرب

B خانواده آکاریده:

به مایت بقالی(هیره) معروف هستند. در انسان در اثر تماس نزدیک ممکن است ناراحتی های پوستی یا آلرژیک(تنگی نفس- آسم) ایجاد کنند.

این هیره ها در مرحله نمفی بعد از یک پوست اندازی به هیپوبوس تبدیل میشوند در این حالت تغذیه ندارد.

C- خانواده پیروگلیفیده:

جنس معروف این خانواده درماتوفاگویئدس است که به مایت گردو غبار معروفند و همچنین ممکن است روی فرق سر آلودگی مزمن ایجاد کنند.

خارش مایت

سمپاشی مایت

راسته پروستیگماتا

A- خانواده ترومبوکولیده:

نمف و بالغین این مایت(هیره) اهمیت چندانی ندار اما لاروهای آن که به چیگر معروفندانگل و باعث انتشار بیماری می‌شوند. جنس معروف این خانواده به لپتو ترومبیدیوم معروف است.

اهمیت پزشکی:

چیگر ها در زیر پوست کانال نمی زنند بلکه به کمک کلیسر های خود پوست میزبان را سوراخ کرده و بزاق به داخل زخم تزریق میکنند و از لنف و بافت تجزیه شده میزبان تفذیه میکنند و از طریق تزریق بزاق در زخم یک جسم لوله مانند به نام استیلوستوم به طور عمودی در پوست میزبان ایجاد می کنند و باعث خارش شدید و التهابات پوستی می شوند

چیگر ها ناقل تیفوس بوته زار هستند عامل این بیماری ریکتزیا تسو تسو گاموشی است.

سمپاشی مایت

خارش مو

B- خانواده دمودسیده:

در این خانواده ماست های دمودکس معروف به مایت های فولیکولی(هیره) وجود دارند این مایت هادر فولیکول مو و غدد چربی زندگی میکنند

گونه دمودکس فولیکوروم در فولیکول مو و در ناحیه پیشانی، گونه، بینی و پلک ها بیشتر دیه می شود.این مایت ها در پوست انسان زندگی میکنند و ممکن است باعث درماتیت، جوش یا ورم پلک شوند.

دلایل خارش بدن

سمپاشی مایت

راسته مزوستیگماتا:

خانواده درمانیسیده:

مهمترین گونه که در انسان ایجاد ناراحتی پوستی می‌کند اورنیتونیسوس باکوتی است که به مایت موش گرمسیری(هیره) معروف است و انگل موش صحرایی است

خارش بدن

مایت و دلایل خارش بدن

سمپاشی مایت- سمپاشی مایت تهران- سمپاشی مایت غرب تهران- سمپاشی ایران- سمپاشی تخصصی مایت- سمپاشی تخصصی مایت شیراز- سمپاشی تخصصی مایت بندرعباس- سمپاشی تخصصی مایت بوشهر- سمپاشی تخصصی مایت اهواز- سمپاشی هیره تهران- سمپاشی هیره تهران غرب- سمپاشی هیره تهران شرق- سمپاشی هیره تهران جنوب- سمپاشی هیره تهران شمال- سمپاشی هیره شیراز- سمپاشی هیره بندرعباس

3 پاسخ
  1. حمید رضایی
    حمید رضایی گفته:

    سلام آیا از نظر علمی و کارشناس می توانید تشخیص دهید که مشکل پیش آمده دقیقا از چه نوع و کدام گونه می باشد و همچنین تضمین می دهید که پس از تشخیص و سم پاشی مشکل به طور کامل حل شود و بازگشت ام نداشته باشد؟ آیا متخصصین شما پس از اتمام مراحل سم پاشی و تسویه حساب درصورت حل نشدن مشکل خود را معضعف به حل مشکل میدانند یا اتمام کار خود را اعلام میکنند وحل مشکل را به نهاد دیگر مربوط میدانند.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *