ساس نر و ماده

ساس تختخواب(Bed Bug) و راه های مبارزه با آن‌ها

ساس تختخواب(Bed Bug) و راه های مبارزه با آن‌ها(از جمله سم پاشی ساس)

دو گونه ساس تختخواب روی بدن انسان تغذیه می کنند: ساس تختخواب معمولی(سیمکس لکتولاریس) که در بیشتر مناطق دنیا دیده می شود و ساس تختخواب گرمسیری که عمدتا در مناطق گرمسیر(سیمکس همی پتروس) وجود دارد. ساس ها در تعداد زیاد شدیدا آزار دهنده هستند. این حشرات در شرایط سکونت نامناسب رایج تر هستند.

ساس نر و ماده

ساس های تختخواب

بیولوژی

ساس های تختخواب بدنی مسطح، تخم مرغی شکل و بدون بال داشته و حدود ۴ – ۷ میلیمتر طول دارند. رنگ بن آن ها قرمز- قهوه ای روشن است و پس از خونخواری متورم شده و قهوه ای تیره می شود. چر خه زندگی آن ها ۳ مر حله دارد: تخم، نمف و بالغ
تخم ها سفید و طول آن ها نزدیک به ۱ میلی متر است. نمف ها شبیه بالغین بوده با این تفاوت که از آن ها کوچکتر هستند. زمان لازم برای تکمیل یک چرخه زندگی از مر حله تخم تا بلوغ، بسته به درجه حرارت و دسترسی به غذا از ۶ هفته تا جند ماه متغییر است. اگر به انسان دسترسی نداشته باشد از موش، رات و دیگر پستانداران و پرندگان اهلی نیز خونخواری می کنند. زمان تغذیه ساس های بالغ ۱۰-۱۵ دقیقه است که این زمان در نمف ها کمتر بوده و هر ۳ روز یک بار تکرار می شود. در طول روز ساس های تختخواب در محل های خشک و تاریک تختخواب ها، تشک و شکاف های دیوار و کف اتاق و اثاثیه منزل مخفی می شوند. همچنین ممکن است در پشت قاب عکس و کاغذ دیواری نیز مشاهده شوندکه از این مخفیگاه به عنوان محل تکثیر و تولید مثل نیز استفاده می کننددر اب و هوای گرم ساس های تختخواب معمولا در اتاق خواب ها به وفور یافت می شود، و در آب هوای سرد اتاق خواب ها ی گرم را ترجیح می دهند. بالغ ها ممکن است جند سال بدون غذا زنده بمانند.

دوره های تخم نمف و بالغ ساس تختخواب

پراکندگی

ساس های تختخواب به علت نداشتن بال فقط مسافت های کوتاه را طی می کنند. در ساختمان های کهنه و قدیمی که برای این حشرات سوراخ ها و مخفیگاه های متاسبی دارند، آن ها از یک اتاق خواب به اتاق خواب دیگر می روند. انتقال ساس ها از یک خانه به خانه دیگر به طور معمول از طریق اثاثیه دست دوم، وسایل خواب و گاهی لباس ها صورت می گیرد.

اهمیت پزشکی

به طور کلی ان حشرات به دلیل گزش دردناک برای انسان آزار دهنده هستند. برخی از مردم به ویژه افرادی که به مدت طولانی در معرض تغذیه این حشرات بوده اند، در برابر گزش آن ها واکنش کمتری نشان داده یا هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند. واکنش خفیف در افراد به شکل لکه های قرمز، حتی بدون خارش ظاهر می شود.
افرادی که در گذشته در معرض گزش ساس نبوده اند، ممکن است از التهاب موضعی، خارش شدید و خوابی درشب صدمه ببینند. گزش ممکن است یک تورم سفیدرنگ و سفت در پوست ایجاد کند که اغلب به خونریزی منجر می شود. خراش ناشی از خارش محل گزش ممکن است باعث ایجاد عفونت ثانویه شود.
در خانه های بسیار آلوده افراد ممکن است بیش از ۱۰۰(صد) در شب گزیده شوند که در این بین کودکان به علت از دست دادن خون دچار کم خونی خفیف می شوند. ساس ها به عنوان ناقلین احتمالی بیماری های خونی مانند هپاتیت B نیز هستند.

ساس تختخواب و خونخواری

جای خونخوارس ساس

ساس تختخواب و نحوه خونخواری

اقدامات کنترل

درصورت تحریک ساس های تختخواب می توانند به سرعت حرکت کنند و هنگام گزش وجود آن ها به آسانی قابل تشخیص نیست. ممکن است بعضی افراد از گزش های متعدد شبانه خود توسط ساس ها آگاه نشوند. بنابراین روش های مبارزه فقط باید در مکان هایی که علائم کافی از وجود این حشره در دسترس است اجرا شود.

ساس تختخواب

ساس تختخواب و مبارزه

۱- تشخیص

میتوان آلودگی به این حشرات را از طریق بررسی مخفیگاه های احتمالی جهت مشا هده ی ساس های زنده، پوسته های رها شدهی نمف، تخم و مدفوع مشخص کرد. مدفوع ساس ممکن است به صورت لکه های کوچک سیاه یا قهوه ای تیره روی ملافه ها، دیوار ها و کاغذ دیواری قابل مشاهده باشد. ممکن است خانه هایی که آلودگی شدیدی به این حشرات داشته باشند بوی ناخوشایندی نیز داشته باشند.

آلودگی ساس و تشخیس

ساس و خانه

۲- دور کننده ها

دیت و دیگر دور کننده های حشرات علیه ساس های تختخواب نیز موثر هستند. می توان گفت از این دور کننده ها در مواردی که مسافران مجبور به خوابیدن در خانه های آلوده به حشرات هستند استفاده کرد. متاسفانه خاصیت این دور کننده ها در تمام شب روی پوست باقی نمی ماند. تدخین کویل های ظد پشه نیز تا حدودی انسان را در برابر این حشرات محافظت می کند.

۳- روش های ساده خانگی

ممکن است درهر خانه ای ساس های تختخواب به تعداد کم دیده شوند، به ویژه زمانی که از اثاثیه و وسایل خواب دست دوم استفاده می شود. آلودگی خفیف و ناچیز را می توان با تمییز کردن دقیق وسایل آلوده، ریختن آب جوش روی وسایل و یا قرار دادن آن ها در معرض آفتاب برطرف کرد.

۴- مه پاش های یک جا رهش

این وسیله شبیه قوطی ائروسل است، اما طوری طراحی شده که محتویات قوطی با یک رها سازی کلی و یک جا از دریچه مخصوص خارج می شود. مه ایجاد شده ذرات نسبتا درشتی دارد که نمی تواند به درزها و شکاف های دیوار نفوذ کند. قوطی های حاوی ترکیبی از حشره کش و نفت سفید به دلیل احتمال خطر انفجار نباید جهت مه پاشی استفاده شود.

۵- پشه بند های آغشته به سم

پشه بندهای آغشته به یک حشره کش پیروتیروئیدی پایدار در دور کردن یا کشتن ساس های تختخواب موثر هستند. این پشه بند ها به طور فزاینده ای در مبارزه با مالاریا استفده می شوند. گزارش های مربوط به فواید جنبی این پشه بندها در مقابله با آلودگی به ساس های تختخواب و شپش سر، باعث استفده مردم از این پشه بند ها در محیط های آلوده به ساس های تختخواب می شوند.

۶- مولدهای دود

مولد های دود که به صورت تجاری قابل دسترسی هستند، معمولا حاوی حشره کش پیروتیروئیدی بوده وبرای دود دادن فضای داخل خانه استفاده می شوندبه ودت ۳-۱۵ دقیقه می سوزند و فقط یک بار قابل استفاده هستند.
مولد های دود همیشه خوب عمل نمی کنند و ممکن است بدون اینکه به درز های عمیق نفذ کنند بر سطوح افقی نشت کنند. این مواداثر زودگذر داشتهو قار به جلوگیری از آلودگی مجدد از خانه های همسایه و محل های آلوده نیستند. به طور کلی این روش در جاهایی که نیاز به اقدام ظربتی نیاز دارد، انجام می شود.

۷- حشره کش های ابقایی(سم پاشی ساس)

خانه هایی( کشتی هایی) که به شدت آلوده به ساس تختخواب هستند به استفاده از یک حشره کش ابقایی پایدار(سم پاشی ساس کشتی) نیاز دارند. به طور معمول یک بار استفاده از این روش برای حذف و از بین برددن ساس های تختخواب کافی است، اما اگر آلودگی ادامه یابد مبارزه ی مجدد باید در فاصله بیش از دوهفته اجرا شود. در بسیاری از کشور ها مقاومت ساس های تختخواب نسبت به DDT، لیندین و دیالدرین متداول است. حشره کش انتخابی برای ساس در درجه اول باید برای جمعیت هدف یک حشره موثر باشد. سمپاشی ابقایی(سم پاشی ساس) با یک سم پاش دستی انجام میشود. باید به تشک ها، اثاثیه، درز دیوارها و کف ها توجه ویژه ای داشت. به طور معمول، میزان مصرف حشره کش در سطوح غیر جاذب ۱ لیتر برای هر ۵۰ متر مربع و در سطوح جاذب مانند دیوارهای خشتی این مقدار ۵ لیتر یا بیشتر برای هر ۵۰ متر مربع است. در مناطق گرمسیری مرطوب باید صبح سم پاشی وند تا در هنگام عصر خشک شده و قابل سکونت باند. برای جلوگیری از خیس شدن تشک و وسایل خواب، سم پاشی باید توسط کارگر سم پاش دوره دیده به دقت انجام شود و پس از آن باید به طور کامل در هوای آزاد خشک شوند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از خیس شدن تشک و وسایل خواب از گردپاش های دستی محتوی پودر حشره کش برای گردپاشی استفاده کرد. وسایل کودکان نباید با حشره کش های ابقایی سم پاشی شوند، اما با یک حشره کش کم دوام تر می توان این وسایل را سم پاشی کرد.

سم پاشی ساس  تهران- سم پاشی ساس مشهد- سم پاشی ساس کرج- سم پاشی ساس رشت- سم پاشی ساس مازندران- سم پاشی ساس خراسان- سم پاشی ساس شیراز- سم پاشی ساس فارس- سم پاشی فارس اهواز- سم پاشی ساس بوشهر- سم پاشی ساس بندرعباس- سم پاشی ساس هرمزگان- سم پاشی ساس کیش- سم پاشی ساس تمام نقاط ایران

سم پاشی ساس

سم پاشی ساس تهران- سم پاشی ساس مشهد-سم پاشی ساس بوشهر-سم پاشی تضمینی ساس مشهد- سم پاشی ساس جاسک- سم پاشی ساس کرج- سم پاشی ساس هرمزگان- سم پاشی ساس بندرعباس- سم پاشی ساس اهواز- سم پاشی ساس شیراز- سم پاشی ساس فارس- سم پاشی ساس کیش- سم پاشی ساس تمام ایران- سم پاشی ساس کشتی چابهار- سم پاشی ساس کشتی هرمزگان- سم پاشی ساس کشتی جاسک- سم پاشی ساس کشتی

 

 

53 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  ممنون از مقاله خوبتون میخواستم بدونم واقعا این سم پاشی مشکل را حل می کند چون ما چند بار خودمون اینکارو کردیم جواب نگرفتیم.

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   دوست عزیز برای ازبین بردن موجود هدف(ساس) در خانه و محیط مسکونی، ادرای، تجاری و … قبل از کارایی سم مورد نظر بر روی موجود هدف(ساس) بایستی به عوارض آن بر روی افراد آگاه باشید و اینکه در مرحله بعد استفاده از سم و دز پییشنهادی بایستی توسط افراد دوره دیده تحت نظر کارشناس و متخصص(حشره شناس پزشکی) صورت گیرد. در نهایت مصرف خودسرانه سموم عواقب جبران ناپذیری برای محیط و افراد آن محیط دارد و در مواردی اشتباه های مرگباری برای افراد نا آگاه ایجاد کرده است.

   پاسخ
 2. افسانه
  افسانه گفته:

  من چند بار سم پاشی کردم دیگه خسته شدم هر چی بگید استفاده کردم از سم های مختلف از سم فروشی ها تا استفاده از دستگاه هایی که حشرات را میگن فراری میدن تا دور ریختن مبل و تخت و اینا، ترو خدا یه مشاوره ای بهم بدید واقعا دیگه کلافه شدم

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   دوست عزیز متاسفانه یکی از دلایل مقاومت جشرا ت مانند ساس همین سم پاشی های شخصی و خودتجویزی با افراد غیر متخصص است شما نیازی به دور ریختن تخت و مبل و وسایل خانه ندارید حتی اگر شما خانه را تغییر دهید هم این مشکل برطرف نخواهد شد مگر اینکه با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید

   پاسخ
 3. فتحی
  فتحی گفته:

  باسلام استفاده از دستگاههای فراردهنده ساس چقدر صحت دارد؟استفاده ازسم بهتر یا از این دستگاهها؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز به دلیل هزینه های سنگین تبلیغات در مورد دستگاه های اولتراسونیک برای حشرات و موش این روش ها شناخته شده اند ولی با توجه به خصوصیات مرفولوژیک بندپایان کاربردی ندارند و بایستی توجه داشته باشید سیستم های شنوایی حشرات بسیار متفاوت است.

   پاسخ
  • فتحی
   فتحی گفته:

   باسلام واحترام استفاده از دود گوگرد برای از بین بردن ساس مفید است یانه؟ اول گوگرد بعد سم پاشی انجام بدهیم؟ استفاده از بخار شوی چی؟

   پاسخ
   • mehdi
    mehdi گفته:

    سلام دوست عزیز برای منازل به هیچ وجه دود گوگرد توصیه نمی شود و حتی خطرناک(مسمومیت زا) و کشنده است

    پاسخ
   • mehdi
    mehdi گفته:

    سلام دووست عزیز کنترل ساس با استفاده از روش های فیزیکی و شیمیای بستگی به میزان آلودگی دارد.

    پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز استفاده از دستگاه های فوق جنبه تجاری دارد با توجه به گونه های مختلف در حشرات و متفاوت بودن سیستم شنوایی حشرات و بندپایان یک خانواده در گونه های مختلف و تغییر رفتار در حشرات و بندپایان جهت بقا، کاملا بی تاثیر است.

   پاسخ
 4. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام. یکی از دوستان عود ساس کش توصیه کرده. آیا مناسب است؟- ما بچه کوچیک ۵- ساله داریم ضرری نداره؟

  پاسخ
 5. mehrdad
  mehrdad گفته:

  سلام خسته نباشید راستش ما تو اساس خونه به حشره دیدم رنگش سفید متمایل به کرم بود بعد دوتا هم دیدیم شکل فیزیکش یکم شبیه ساس ماده بود ممکنه اونم یه شکل دیگه ساس باشه یا یه موجود دیگست؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام تشخیص موجودات بر اساس صفات ظاهری امکان پذیر است و در قسمت مربوط به ساس مراحل زندگی رو ببینید رنگ هم مشخصه(در مراحل اولیه چرخه زندگی
   )

   پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز شما میتوانید به جرخه زندگی ساس در قسمت مربوط به ساس در سایت بروید اونجا مقایسه کنید میتونه بهتون کمک کنه

   پاسخ
 6. سعيد
  سعيد گفته:

  سلام
  ايا سم پاسي كه متخصصين مي كنند ، براي انسان ضرري ندارد، چه تضميني وحود دارد كه بعد از سمپاشي ساس ها از بين رفته و ساس ها ديگر بر نگردند
  ما تا الان بيش از ده الي پانزده ساس بالغ ديديم ، ايا نشانه الودگي زياد است يا كم؟
  ايا تمام خونه و تمام وسايل و حتي فرش ها بايد سمپاشي شود؟؟؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز سموم دفع شونده و بر اساس سمیت سم با توصیه های کارشناس کاریردی و ایمن میباشد. جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

   پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز
   کلا سموم بر مبنای کارشناسی اگر استفاده نشه میتونه خطرناک باشه چون حتی اب هم اگر زیاد بخورید برای بدن ضرر داره، و بایستی در نظر گرفت از سموم ابقایی استفاده شود چون بعد از تفریخ تخم تاثیر داشته باشد و به هیچ دلیلی لباس هم سم پاشی نشود و برای کنترل از روش های شیمیایی برای الیاف استفاده نگردد و استفاده از سموم بر روی تمام سطوح کار غیر اصولی و غیر کارشناسی هست جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان تماس بگیرید و تمام کارهای شرکت تضمینی است.

   پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   دوست عزیر یکی از عواملی که باعث مقاومت وسیع ساس شده سم پاشی غیر تخصصی توسط افراد و شرکت های سم پاشی غیر متخصص هست که علاوه بر آن باعث مرگ و میر در محیط های مسکونی نیز شده است و تضمین آن تماس با کارشناسان است.

   پاسخ
 7. نانا
  نانا گفته:

  سلام, چرا هیچ شماره تماسی برای ارتباطی برقرار با شرکت شما نیست, میخوام ببینم شرایط و هزینه سم پاشی منزل چقدر میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام اگر دنبال کا کارشناسی هستید دنبال هزینه نباشید چون بعضی از سموم تا ۴۰ سال در محیط می مانند و ارزان و در ایران موجود هستند و از نظر قیمت مقرون به صرفه و با گارانتی بالا ارائه میشن و در نهایت بهد ها بایستی هزینه درمان هایی بدید که دیگه ممکنه فایده نداشته باشه

   پاسخ
 8. R
  R گفته:

  سلام .ما دو بار از شرکت کارگر آوردیم سم پاشی کردن،سمشون حالت مایع داشت خیلی هم قوی بود اما بعد از دوماه امروز یکی دیدیم
  بنظرتون باید چیکار کنیم؟؟؟؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز قوی بودن سم به بو نیست و ضمنا تماس بگیرید کارشناسان توضیحات رو خدمتتون ارئه میدن

   پاسخ
 9. عبدالغفار
  عبدالغفار گفته:

  سلام
  چابهار بلوچستان این موجود خطرناکترین حشره هست همه نوع سم استفاده کردم ولی بجای کمتر بودن بیشتر میشن ب واسطه خدا راهنمایی ام کنید چکار کنم

  پاسخ
 10. زری
  زری گفته:

  با سلام
  برای خونه هایی که هنوز ساس زیاد نشده و فقط چند تا مشاهده شده استفاده از اسپری کامن جوابگو هست یا خیر؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   با سلام کلا دیدن ساس یعنی آلودگی بالا، چون موجود حساس به نوری هست دیدنش به راحتی نیست و کامن به دلیل داشتن ترکیبات فسفره توصیه نمیشه و مسمومیت زیاد گزارش میشهو در مجموع بهتر هست با سم پاشی بی رویه و غیر اصولی باعث مقاومت نشید

   پاسخ
 11. نرگس
  نرگس گفته:

  باسلام.یه نفر اومد خونمون که گفت خونشون ساس زیاد شده وقتی رفت دیدم شب بدنمو کندن و بعد از یک روز امروز صبح یک ساس دیدم.خیلی نگرانم میترسم چندتا باشن.آیا امکانش هست بیشتر باشن..چیکار کنم..اون یکی رو کشتم

  پاسخ
 12. نرگس
  نرگس گفته:

  باسلام.یه نفر اومد خونمون که گفت خونشون ساس زیاد شده وقتی رفت دیدم شب بدنمو کندن و بعد از یک روز امروز صبح یک ساس دیدم.خیلی نگرانم میترسم چندتا باشن.آیا امکانش هست بیشتر باشن..چیکار کنم..اون یکی رو کشتم

  پاسخ
 13. انجم
  انجم گفته:

  مدتی احساس میکردم میریم خونه پدرم چیزی مارو میگزه تا اینکه بعد دوماه خونه خودم تو تاریکی برق و روشن کردم ساس دیدم ولی منبعشو پیگیر شدم خونه پدرم بود انقد فصولات رو مبلاشون داشتن شک کردم .خونه خودمو کل اتاقق خوابو سم کامن زدم همه رو با اب داغ شستم هر شب تا صبح میشینم ک بیان بیرون بگیرمشون واقعا خسته شدم .وسواس فکری گرفتم حتی نمیت نگ بخوابم

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام خوب هستید بعضی ترکیبات داخلی کامن منع مصرف بخشنامه ای وزارت بهداشت داره و اینکه مسمومیت میدانی زیاد داره و نیازی به سمپاشی اینجوری نیست بهتره با کارشناسان در این زمینه مشورت کنید

   پاسخ
 14. اف اف
  اف اف گفته:

  با سلام خونه منم ساس افتاده یه بار از سازمان بهداشت آوردم سم پاشی کردن کل وسایل رو بعد ۳ ماه دوباره تو تختخواب دیدم . بنظر شما با استفاده از بخارشور بصورت مرتب هر ۲ هفته یه باربرای کل وسایل میتونه تاثیر مثبت داشته باشه . فکر کنم کم کم افسردگی بگیرم با این ساس های لعنتی

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز استفاده از سموم نیاز به تخصص و تجربه داره متاسفانه اکثر حشرات به سموم بیان شده در کتب تخصصی مقاوم شده اند و کارشناسان بهداشتی بندرت قادر به کنترل ساس می باشند

   پاسخ
 15. ریحانه
  ریحانه گفته:

  سلام, من امروز صبح که از خواب بیدار شدم یدونه توو دشویی دیدم, ولی هیچ جای بدنمون اثری از گزیدگی نیس, یعنی بازم هست؟

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   باسلام
   اگر منظورتان ساس هست گزش نداشتن دلیل بر نبودن ساس نیست بعضی افراد واکنش ندارند. جهت اطلاعات بشتر با کارشناسان تماس بگیرید

   پاسخ
 16. مریم
  مریم گفته:

  سلام
  ما از سه ماه پیش ساس داشتیم و دوبار توسط یک شرکت سمپاشی شد الان بعد از یک ماه دو تا پوست ساس زیر تخت پیدا کردم و یک ساس لای درز ملحفه دیدم که البته کند بود و وقتی کشتیمش مثل قبلی ها خون نداشت آیا در منزل ما دوباره ساس هست و نیاز به سمپاشی می باشد.

  پاسخ
 17. محقق شب گرد
  محقق شب گرد گفته:

  سلام خسته نباشید ما حدود یک ماهی هست که در خونمون ساس دیدیم انگار تعدادشونم داره زیاد میشه . چه کاریو پیشنهاد می کنید . چون برای سم پاشیم منبع اصلی ش خونه یکی از همسایه هاس . سم پاشیم هزینه زیادی داره ما نگران این هستیم که بعد از سم پاشی دوباره از خونه اون سرایت کنن .

  پاسخ
  • mehdi
   mehdi گفته:

   سلام دوست عزیز اکتو پارازیت ها با افراد انتقال پیدا میکنند انتقال از خانهی به خانه دیگر امکان بسیار پایینی داره و بسته به شرایط محیط خانه داره

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *